CST GmbH – schirmmacher.com

Junker-Jonas-Platz 3 T. +43 5523 62 56 212
6840 Götzis/Österreich info@schirmmacher.at

  • Kalkulator wagi podstawy parasolowejKalkulator wagi podstawy parasolowej

    Oblicz wagę podstawy parasolowej - kalkulator

    Ile powinna ważyć odpowiednia podstawa do parasola?

Odpowiednia podstawa to podstawa! Ale ile musi ważyć podstawa parasolowa, żeby parasol nie przewrócił się przy pierwszym podmuchu wiatru? Pozostawiamy Ci do dyspozycji kalkulator do obliczenia idealnej wagi podstawy. Dla obliczeń przyjmujemy 4 opisane poniżej, różne typy parasoli przeciwsłonecznych. Dzięki naszemu kalkulatorowi poznasz optymalną wagę podstawy do określonego modelu oraz uzyskasz dodatkowe wskazówki dotyczące podstawy parasolowej.

Małe parasole przeciwsłoneczne: Głównie z otwieraniem ręcznym, nie większe niż 2x2 m i raczej lżejsze niż 5 kg. Stosowane m. in. dla promocji lub jako parasole plażowe. Np. nasza seria "Classic Small"

Duże parasole przeciwsłoneczne: Otwierane m. in. za pomocą sznurka, co najmniej 2x2 metry, często cięższe niż 10 kg. Stosowane m. in. w gastronomii lub jako parasol eventowy. Np. nasza seria "Classic Best"

Bardzo duże parasole przeciwsłoneczne: Przeważnie otwierane za pomocą rączki z systemem teleskopowym lub korbką, o rozmiarze co najmniej 3x3 metry i zazwyczaj ważące więcej niż 20 kg. Do profesjonalnego zastosowania w gastronomii. Np. nasza seria "Prime Best"

Parasole przeciwsłoneczne z bocznym masztem: Przeważnie na korbkę, rozmiar standardowo 3x3 metry, ważące ponad 20 kg. Maszt nie znajduje się w środku parasola, ale przy jego krawędzi, co zapewnia większą swobodę ruchu i rozmieszczenia mebli. To przesunięcie środka ciężkości wymaga podstawy o znacznie większym ciężarze. Np. nasz parasol z bocznym masztem "Rio".


Wybierz typ parasola


 

Obliczona waga jest tylko rekomendacją. Wpływ na optymalną wagę mają również inne czynniki, takie jak określone właściwości parasola (np. wentyl), kształt czaszy (okrągły lub kwadratowy) lub kształt i konstrukcja podstawy. Jednak średnica, w połączeniu z typem parasola i jego masą, są najważniejszymi czynnikami wystarczającymi do wstępnego oszacowania.


Na jakiej zasadzie działa kalkulator?

Dla dopasowania odpowiedniej podstawy do parasola stosujemy ogólny przelicznik: 1 kg wagi podstawy na 10 cm średnicy parasola. Dlatego też parasol o średnicy 3 metrów powinien mieć podstawę o wadze 30 kg. Brzmi prosto, ale niestety jest to bardzo ogólna zasada.

Jeśli przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób parasol i podstawa powinny być dopasowane, szybko okaże się, że istnieje więcej czynników które wpływają na  wymaganą wagę podstawy niż średnica. Średnica jest zazwyczaj najważniejszym czynnikiem, jednak należy również wziąć pod uwagę konstrukcję i wagę parasola oraz przewidywane warunki wiatrowe, na jakie parasol może być narażony.

Waga i konstrukcja parasola jest ważnym czynnikiem wpływającym na wymaganą wagę podstawy. Dla parasolów o szczególnie masywnej konstrukcji zalecamy stosowanie ponad dwukrotnie większej masy podstawy niż wynika z przelicznika.

Przykład masywnego parasola: system otwierania za pomocą korbki lub rączki z teleskopem, podwójne poszycie, grubszy maszt i wzmocnione ramiona parasola.

Przykład lekkiego parasola: lekkie ramiona, proste, ręczne otwieranie i cienki maszt; taki model wymaga podstawy o znacznie mniejszej wadze.

Warunki wiatrowe: Warunki wiatrowe również odgrywają ważną rolę przy wyborze odpowiedniej bazy dla parasola. W naszym kalkulatorze zakładamy stosowanie parasoli w normalnych warunkach pogodowych. Dla małych parasolek w zamkniętych pomieszczeniach można nieco zmniejszyć wagę podstawy. Przy stosowaniu parasola w bardzo wietrznych warunkach zalecamy zwiększenie ciężaru podstawy o ok. 25%. Pamiętaj jednak, że przy bardzo złych warunkach atmosferycznych, jak burza czy silna wichura parasole powinny zostać zamknięte.


Jaka podstawa dla jakiego parasola?

Teraz gdy już wiesz, jaka waga jest odpowiednia dla twojego parasola, wystarczy wybrać odpowiedni model podstawy. Ale który pasuje do twojego parasola? Wyróżniamy tutaj 4 podstawowe typy.

 

Podstawy plastikowe dla wypełnienia

Mogą one być wypełnione wodą lub piaskiem. Podstawy z tworzywa sztucznego są bardzo mobilne, elastyczne w zastosowaniu i świetnie nadają się do mniejszych parasoli.

Podstawy lite

Podstawy wykonane z betonu, granitu lub metalu są trudniejsze w transporcie, za to bardzo solidne i trwałe. Wyglądają też na ogół estetyczniej i atrakcyjniej niż podstawy do wypełnienia z tworzywa sztucznego.

Podstawy płytowe

Podstawa ta składa się z metalowych ram oraz płyt służących do obciążenia. Metalowa rama i płyty mogą być transportowane oddzielnie, co zwiększa mobilność w porównaniu z podstawą litą.

Tuleje ziemne

Tuleja ziemna składa się zazwyczaj z dwóch części. Dolna część jest na stałe montowana w ziemi, zwykle przez zabetonowanie. Górna może zazwyczaj być zdemontowana, kiedy parasol nie jest zamontowany. Nie jest to mobilna, ale bardzo stabilna forma zamocowania parasola. Kolejną zaletą jest to, że odłączeniu górnej części nic nie wystaje na powierzchni, co zapewnia komfort przechodniom i eliminuje ryzyko potknięcia.

X
Zapytanie i darmowy projekt

Indywidualne doradztwo
Tel.: +48 61 8800005
e-mail: info@schirmmacher.pl

Moje życzenia
Darmowy projekt

Żeby otrzymać darmowy pierwszy projekt oraz ofertę, wystarczy udostępnić tutaj swój logotyp lub zdjęcie.

Możesz wybrać więcej plików poprzez przytrzymanie przycisku CTRL.

W przypadku pierwszego projektu opracowujemy go na podstawie otrzymanych od Ciebie plików. Jeśli dane od Ciebie nie nadają się do edycji, skonsultujemy się z Tobą.

Moje dane kontaktowe
Schirmmacher – 50 lat doświadczenia
close