CST GmbH – schirmmacher.com

Junker-Jonas-Platz 3 T. +43 5523 62 56 212
6840 Götzis/Österreich info@schirmmacher.at
  • Produkcja parasoli przeciwdeszczowychProdukcja parasoli przeciwdeszczowych

    Produkcja parasoli - jak produkowane są parasole przeciwdeszczowe?

    Kroki przy produkcji parasoli przeciwdeszczowych

Produkcja parasoli przeciwdeszczowych - stare rzemiosło

Jak produkowane są parasole?

 

(wskazówka: poznaj części składowe parasola)

W dawnych czasach istniał rzemieślniczy zawód parasolarza, jednak w międzyczasie w Europie zanikł on niemal całkowicie. Współczesne procesy produkcyjne zostały w dalekim stopniu zautomatyzowane i zmechanizowane, wiele etapów opiera się jednak w dalszym ciągu na pracy ręcznej. Poniżej znajdziecie Państwo opis produkcji klasycznego parasola przeciwdeszczowego. Obecnie istnieje ich wiele różnych wersji, produkowanych w różny sposób i przy użyciu różnych materiałów.

Produkcję parasola przeciwdeszczowego można zasadniczo podzielić na trzy etapy:

  1. 1. szycie poszycia parasola
  2. 2. montaż stelaża
  3. 3. kompletacja poszycia ze stelażem

 

Etap 1: Poszycie parasola

 

Tkanina, z krórej powstanie dach, jest najpierw układana płasko na stole. Następnie za pomocą kredy maluje się na niej trójkąty, z których powstaną później panele parasola. Trójkąty są następnie wykrawane lub wybijane.

 

Tkanina jest obszywana na krótkiej krawędzi. Każdy trójkąt tworzy panel gotowego parasola. Następnie osiem paneli zszywa się wzdłuż dłuższej krawędzi, zawsze zaczynając od środka. Powstały ośmiokąt tworzy dach (czyli poszycie) parasola.

 

 

Na jeden z ośmiu panelów przyszywany jest pasek zapinający na guzik lub rzep. Do każdego z 8 wierzchołków przyszywana jest metalowa nasadka.


Etap 2: Stelaż

 

Do wykonania stelaża parasola potrzebne jest osiem drutów długich i osiem krótkich (rozporników). W połowie każdego drutu długiego mocowany za pomocą nitu jest drut krótki, co pozwala stelażowi zginać się jak staw.

 

W górnej części metalowej rury (kija parasola) za pomocą sztyftu montuje się tzw. koronę. Na koronę pręcikiem nawleczone jest osiem drutów parasola. Niżej znajduje się część ruchoma, czyli suwnia.

 

Następnie przy kiju montuje się dwie sprężyny. Od teraz stelaż za pomocą suwni może być otwierany i zamykany. Przy zamkniętym parasolu sprężyna blokuje suwnię, która w momencie otwierania jest zwalniana przyciskiem palca.

 

Żeby parasol był zamknięty u góry, na szczycie montuje się szpicę.


Etap 3: Kompletacja

 

Poszycie jest teraz zakładane na parasol i przyszywane do drutów, żeby nie mogło się ześlizgnąć. Końcówki drutów są wkładane w nasadki przyszyte do końcówek poszycia.

 

W górnej części stelaża poszycie jest mocowane za pomocą rozety i metalowego pierścienia. Jeszcze tylko montaż rączki i parasol jest kompletny.

 

 

Każdy parasol jest sprawdzany pod względem funkcjonalności i wyglądu, a następnie pakowany.


Parasole przeciwdeszczowe dzisiaj

 

Produkcja parasoli zasadaniczo nie zmieniła się do naszych czasów, ale i tak dokonano szeregu optymalizacji w produkcji. Parasole zostaly wyposażone w praktyczne funkcje dodatkowe, a niektóre z nich stały się bardzo lekkie lub szczególnie odporne na wiatr. Jest też wiele nowych możliwości zaprojektowania parasola.

 

 

X
Zapytanie i darmowy projekt

Indywidualne doradztwo

Moje życzenia
Darmowy projekt

Żeby otrzymać darmowy pierwszy projekt oraz ofertę, wystarczy udostępnić tutaj swój logotyp lub zdjęcie.

Możesz wybrać więcej plików poprzez przytrzymanie przycisku CTRL.

W przypadku pierwszego projektu opracowujemy go na podstawie otrzymanych od Ciebie plików. Jeśli dane od Ciebie nie nadają się do edycji, skonsultujemy się z Tobą.

Moje dane kontaktowe
close